سبد خرید خالی است

تحلیلی بر کنترل عفونت در بیمارستانها و مراکز درمانی

بازدید: 1429

برای تهیه این گزارش اولین چیزی که در اینترنت جستجو کردیم کلمه‌ی «بهداشت» بود. به تعریف ساده و راهگشایی رسیدیم.
در این تعریف «بهداشت» یعنی: علم و هنر پیشگیری از بیماری‌ها، طولانی کردن عمر و بالا بردن سلامتی به‌ وسیلة کوشش‌های اجتماعی.
اولین سطح در طبقه‌بندی بهداشت، پیشگیری از بروز بیماری‌هاست.
در این سطح، بهداشت فردی نقش مهمی دارد. اما قبل از آن نقش متخصصان، مسئولان و آگاهان این بخش در فرهنگ سازی و آگاه کردن جامعه تعیین کننده است. در این سطح همچنین بهداشت حرفه‌ای مطرح می‌شود که مبحث بسیار قابل تاملی است.
بهداشت حرفه‌ای چیست؟
بهداشت حرفه‌ای شاخه‌ای از علم بهداشت است که با شناسایی، ارزشیابی و کنترل عوامل زیان آور در محیط کار از بروز بیماریها و عوارضی که ممکن است توسط عوامل زیان آور فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و ارگونومیکی بوجود آید، جلوگیری می‌کند.
در کشور ما بسیاری از زحمات پزشکان، جراحان، پرستاران و متخصصین شاغل در بخش بهداشت و سلامت به دلیل همین عوامل زیان آور محیطی که گفته شد، از بین رفته و در صورت عدم بازیابی سلامت بیمار، انگشت اتهام به اشتباه به سوی ایشان نشانه می‌رود. حال اینکه جامعه‌ پزشکی شاید تقصیری در ایجاد آن نداشته است.

 1

برای مثال پزشکان محترم تاييد می‌فرمايند که در جراحی های باز در اتاق‌های عمل، امکان نشر يا انتقال عفونت از بيمار به محيط و يا بالعکس از محيط به بيمار بسيار محتمل‌تر از ديگر فضاهای درمانی است. پزشکان و پرستاران غالباً حسب تجربه و حس احساس مسئوليت خود با رعايت پروتکل‌های معمول، اين امکان را به حداقل می‌رسانند. اما آيا در مورد ابزار و تجهيزات نيز می‌توان به قاطعيت نظر داد؟

2

فارغ از ابزارهای اولیه و دستی، در اتاق عمل تجهیزات پیشرفته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌تواند عامل تهدید کننده‌ای برای بهداشت محیط، بیمار و حتی پزشکان و کارکنان باشد.

3

بگذارید به یکی از ضروری‌ترین دستگاه‌های مورد استفاده در جراحی نگاهی آسیب شناسانه بیاندازیم.
«دستگاه‌های ساکشن»!

4

دستگاه‌های ساکشن در مدل‌های پیشرفته نیز با محدودیت‌هایی در استفاده و عوامل خطر آفرین روبرو هستند. محدودیت‌هایی مانند حجم ناکافی جار، زمان قابل توجه برای تعویض یا شستشوی جار و کنترل فیزیکی جارها توسط نیروی انسانی و عوامل خطر آفرینی مانند انسداد لوله‌های آن به دلیل سرریز مایعات و استفاده مکرر و چندباره از جارها و در پی آن احتمال نشر عفونت و انتقال عفونت در صورت عدم شستشوی دستی صحیح جار یا دستگاه آلوده و شاید مهمتر از همه مواردی که با تخلیه و دفع مایعات و ترشحات ساکشن شده جارها می‌تواند در اندازه‌ای بزرگتر، بهداشت عمومی را نیز با خطر روبرو کند.

picture

«شرکت آوا طب سپاهان» با دغدغه‌ی بهداشت اجتماعی و هدف ارتقا سطح بهداشت حرفه‌ای در ایران، با بیش از 3 سال تحقیقات وسیع و مشورت با جراحان، مهندسان پزشکی مجرب و مبتکر و دست اندرکاران امر و انجام متعدد تست‌های بالینی، ضمن تولید دستگاه ساکشن پیشرفته چند منظوره، اقدام به تولید نمونه‌های متعدد کیسه‌های یک بار مصرف ساکشن برای اولین بار در کشور عزیزمان ایران، نموده است. این کیسه‌ها با حفظ برتری نسبت به نمونه‌های عرضه شده در مراکز درمانی، قابلیت سفارشی سازی از حیث حجم، رنگ و مدل را داراست.

5با استفاده از کیسه‌های یک بار مصرف ساکشن:

  • نیازی به مصرف آب و مواد ضد عفونی و صرف هزینه این مواد برای شستشوی جار نیست.

8

  • زمان لازم برای تعویض کمتر از یک دقیقه و جایگزینی کیسه‌ها بسیار ساده و بدون نیاز به وسیله یا پوشش خاص کاربر آن است و در نتیجه زمان و نیروی انسانی کمتری را در حین عمل جراحی یا پس از آن صرف می‌کند.

9

  • از خوردگی محفظه‌های ساکشن و لوازم بیمارستان بر اثر استفاده از مواد ضدعفونی جلوگیری کرده و هزینه‌های استهلاک تجهیزات را کاهش می‌دهد.

10

 

  • همچنين با دارا بودن فلو استاپر از انسداد لوله‌ها و سرريز مايعات عفوني جلوگيري کرده و به دستگاه ساکشن و يا سانترال مرکزي بيمارستان آسيب نرسانده و هزينه‌هاي تعمير و نگهداري را نيز کاهش مي‌دهد.

clean

  • و مهمتر از همه با بسته شدن کامل درب اين محصول پس از پر شدن و سر ريز نشدن محتويات و نيز با وجود پودرهاي جاذب موجود درون کيسه‌ها که ترشحات و مايعات را به شکل ژلي جامد تبديل مي‌کند، جلوگيري کامل از انتشار عفونت حتي در حين انتقال زباله‌ها و امحا صورت مي‌گيرد.

clean2

اميدواريم بتوانيم با فراگيري استفاده از اين محصول داخلي با حد و اندازه‌هاي استانداردهاي جهاني، که در مقايسه نسبت به محصولات مشابه خارجي در مواردي با کيفيت تر و قابل رقابت است، ضمن جلوگيري از خروج ارز و با انديشه حضور در بازارهاي جهاني، گامي بزرگ در جهت انجام وظيفه‌ي اجتماعي خود و ارتقا سطح امنيت بهداشت کشورمان ايران برداريم.

 

 

ما را یاری کنید...